daar

www.polberry.pl

drukuj stronę


 

Odmiany borówki wysokiej

W wyniku prac hodowlanych powstało kilkadziesiąt odmian uprawnych borówki wysokiej różniących się cechami morfologicznymi, takimi jak pokrój, siła wzrostu, kształt i kolor liści oraz owoców, a także porą dojrzewania, smakiem owoców, wysokością plonu czy odpornością na mróz i choroby.
W naszej ofercie znajdują się odmiany o sprawdzonej przydatności do uprawy w polskich warunkach klimatycznych.
Odmiany opisano w kolejności dojrzewania jagód, polecane przez nas do uprawy na plantacjach towarowych zaznaczono gwiazdką.


ODMIANY WCZESNE

Earliblue* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew rośnie średnio-silnie (do 150 cm wysokości), ma pokrój wzniesiony i luźny, pędy sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca, plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania, powinna być sadzona na cieplejszych stanowiskach.

 

Duke* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzewy osiągają wysokość do 180 cm, mają pokrój luźny i sztywne pędy. Kwitnie późno, po przymrozkach wiosennych. Plonuje regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, nabierają smaku i aromatu po schłodzeniu, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

 

Spartan* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew wysoki (do 180 cm), pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Owoce bardzo duże i bardzo smaczne, kuliste, dojrzewają w II połowie lipca. Wymaga przepuszczalnych, lekkich gleb, może być zbierana mechanicznie.

 

Patriot kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Odmiana średnio-wczesna, dojrzewa pod koniec lipca, krzew średniej wielkości, o wzniesionym pokroju. Owoce bardzo duże i duże, spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, aromatyczne i smaczne. Kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.

 

ODMIANY O ŚREDNIEJ PORZE DOJRZEWANIA

Toro* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Wzrost krzewu wysoki, do 2 m, pędy sztywne. Owoce duże, dojrzewają prawie równocześnie, w pierwszej połowie sierpnia. Zebrane są w bardzo duże grona, o bardzo dobrej jakości i smaku przez cały okres zbioru, znakomite na rynek deserowy. Odmiana bardzo plenna. Może być zbierana mechanicznie.

 

Bluecrop* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Wzrost krzewu silny, osiąga wysokość 2m, pędy sztywne z tendencją do rozchylania się pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie - pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Odmiana bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i niedostatek wody w glebie, łatwa w uprawie.
Ze względu na te walory uznana za najlepszą odmianę borówki wysokiej i powszechnie uprawiana na świecie.

 

Chandler     NOWOŚĆ! kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Mocno rosnące krzewy mają wzniesiony pokrój, są dobrze rozgałęzione i w dobrych warunkach regularnie plonują, osiągając wysokość do 150 cm.. Odmiana o wyjątkowo dużych owocach, największych wśród odmian borówki wysokiej, ich średnica zwykle przekracza 20 mm a waga 2 g. Plenność wysoka i regularna. Owoce są niebieskie, smaczne, jędrne. Długi okres dojrzewania owoców - od początku sierpnia do połowy września. Odmiana doskonała na tereny o umiarkowanie mroźnych zimach. Po kilku latach obserwacji w Polsce możemy polecić tę odmianę do nasadzeń amatorskich i towarowych.

 

ODMIANY ŚREDNIO-PÓŹNE

Herbert kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew rośnie średnio silnie, do 160 cm wysokości, pokrój luźny, rozłożysty. Owoce duże i bardzo duże, pokryte słabym nalotem woskowym, przez wielu uważane za najsmaczniejsze spośród odmian borówki wysokiej, ale nie nadają się do dłuższego transportu. Dojrzewają w połowie sierpnia.

 

Bluegold kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew średniej wielkości, o kulistym pokroju, gęstych pędach pokrytych intensywnie zielonymi liśćmi, owocuje obficie. Doskonały do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Owoce duże i smaczne, gotowe są do zbioru w ponad tydzień po całkowitym wybarwieniu się, zwykle w II połowie sierpnia.

 

Bonifacy kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Pierwsza polska odmiana borówki wysokiej...
...to krzew o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach. Rośnie do wysokości 2 m i daje obfity plon. Duże, lekko spłaszczone jagody, o średnicy 14-20 mm mają korzenny smak i są bardzo aromatyczne, dojrzewają od początku sierpnia aż do września. Odmiana odporna na choroby grzybowe.
Twórcami odmiany Bonifacy są: Kazimierz Pliszka, Hanna Karwowska, Sylwester Bonifacy Nowosielski i Henryk Rojek

 

Nelson* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Wzrost krzewu dość silny, do 160 cm, pokrój wzniesiony, pędy sztywne. Owoce duże i bardzo duże, aromatyczne i bardzo smaczne, w luźnych gronach, mogą długo pozostawać na krzewie nie opadając, dobrze znoszą transport. Odmiana plenna.

 

Brigitta* kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew rośnie szybko, do 180 cm wysokości, pokrój wzniesiony do kulistego. Owoce duże, jędrne, bardzo smaczne po osiągnięciu dojrzałości konsumpcyjnej, bardzo dobrze i długo przechowują się, zwłaszcza w komorach ULO. Odmiana o niewielkich wymaganiach pokarmowych. Ze względu na długi okres wegetacji powinna być uprawiana na glebach lżejszych.

 

Rubel     NOWOŚĆ! kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzew wysoki - do 200 cm, owoce drobne, ciemne, zebrane w długie luźne grona. Doskonale znoszą transport i zamrażanie. Małe, ciemne i smaczne jagody, o dużej zawartości antocyjanów bardzo chętnie używane są w cukiernictwie. Najważniejszą cechą tej odmiany jest przydatność do mechanicznego zbioru. Plon wyrównany i wysoki.

 

ODMIANY PÓŹNE

Darrow kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Odmiana późna, dojrzewa w końcu sierpnia i na początku września. Krzew dorasta do 150 cm, ma pokrój rozłożysty, pędy sztywne. Bardzo duże owoce o atrakcyjnym smaku. W chłodne lata nie wszystkie mogą dojrzeć, dlatego wymaga ciepłych stanowisk. Odmiana wybitnie deserowa.

 

Elliott kliknij aby zobaczyć zdjęcie
Krzewy rosną silnie, do 2 m wysokości. Są bardzo plenne. W celu utrzymania wysokiej jakości owoców i stałego plonowania, krzewy wymagają odpowiedniego cięcia. Owoce są średniej wielkości, dojrzewają od początku września do połowy października. Doskonale nadają się do zbioru mechanicznego, oraz długiego przechowywania w chłodni. Podobnie jak owoce odmiany Rubel, zawierają wyjątkowo dużo antocyjanów. Smak owoców o tej porze roku, szczególnie gdy wrzesień jest zimny i mokry, może pozostawać cierpki.

 

* Odmiana rekomendowana przez Gospodarstwo Ogrodnicze "daar" na plantacje towarowe

   
     
    Copyright 2003-2006 DAAR
Projekt i wykonanie: Noria